İskele
slogan
slogan2

Bize Ulaşın: (0392) 444 21 22

  • Haravdi Sahil Düzenleme ve Kıyı Peyzaj Projesi

    iskele

    Yeşilin maviyle bütünleştiği, turizmin gözbebeği bir kıyı şeridi olan İskele'nin Haravdi bölgesinde, yerli halkın ve turistlerin denizle buluşacağı, insanların hoşça vakit geçireceği bir alan yaratıyoruz.

    proje-fotograflari

ProjelerPerşembe, 16 Kasım 2017 00:00

CUMHURİYET İSKELE’ DE COŞKU İLE KUTLANDI

23592090 2418015365089678 6495228077361488666 o

15 Kasım 1983’te bağımsızlığına kavuşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 34. Kuruluş yıldönümü İskele’ de de coşku ile kutlandı. Atatürk Anıtı önünde başlayan tören, İskele Ecevit Meydanı’ndaki resmigeçit töreni ile son buldu.
İLK TÖREN ATATÜRK ANITI’NDA…
İskele ’deki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Atatürk Anıtı önünde başladı. Protokol sırasına göre anıta çelenklerin konulması ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesi ile tamamlandı.
RESMİGEÇİT TÖRENİ ECEVİT MEYDANI’NDA
Törenin ikinci bölümü, tören birliklerinin yerini almasının ardından İskele Kaymakamı Kemal Yılmaz, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Hava Savunma Binbaşı Barış İldeniz ve İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun tören birliği ve halkın bayramını kutlaması ile başladı.

ÖNKOL: “BU CUMHURİYET, ZULÜM VE HAKSIZLIĞA KARŞI VERİLMİŞ ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİN NİŞANESİDİR.”
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı adına Piyade
Üsteğmen Ahmet Dağhan Önkol yaptı. Milli varlığının ve milli benliğinin simgesi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 34. Yıl dönümünü kutlamanın haklı gururunu yaşadıklarını belirten Önkol, bu Cumhuriyetin Kıbrıs Türk Halkının Anavatan Türkiye ile omuz omuza zulüm ve haksızlığa karşı vermiş olduğu özgürlük mücadelesinin bir nişanesi olduğuna dikkat çekti. Osmanlının adayı fethi ile Kıbrıs’ta 307 yıllık barış ve huzur dönemi yaşandığına vurgu yapan Önkol, Osmanlının yaşamış olduğu olaylar neticesinde Kıbrıs’ın İngiltere’ye geçmesiyle birlikte Kıbrıs’ta barış ve huzur ortamının son bulduğunu belirtti. Ahmet Dağhan Önkol konuşmasının devamında şunlara yer verdi: ‘’ İngiliz sömürge idaresinin ardından Rumların her türlü baskı zulüm, saldırı ve ambargolarına rağmen Kıbrıs Türkü Anavatanın maddi ve manevi desteği ile bu topraklarda özgürlük mücadelesi vermiştir. Rumların enosisi gerçekleştirme hayalleri ile Yunanistan’da gerçekleştirdiği darbe üzerine Anavatan Türkiye 1974 Mutlu Barış Harekâtını gerçekleştirmiş ve adadaki Türk Halkı özgürlük ve bağımsızlığına kavuşmuştur. Karakteri bağımsızlık olan Türk Milleti’nin fertleri olarak Kıbrıs Türk Halkı önce 1975 yılında Kıbrıs Türk Federe Devletini ardından da 15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini ilan etmiştir. Coşku ile kutladığımız bu mutlu günde başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Kıbrıs Türkü’nün yüreğini ateşleyerek egemenlik ve özgürlük meşalesini yakan aziz lider Dr. Fazıl Küçük, KKTC’nin kurucusu ve yılmaz savunucusu Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş olmak üzere ebediyete intikal etmiş kahraman ve aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz. Biliniz ki dünya var oldukça Kıbrıs’ta Türk varlığı devam edecektir.

Konuşmanın ardından Şehit İlker Karter İlkokulu Öğrencisi Elçin Taşkıranlar ’15 Kasım’, Bekirpaşa Lisesi Öğrencisi Nilgün Esin Çıtak ‘Cumhuriyet’ ve İskele Ticaret Lisesi Öğrencisi Esra Bayırlı da ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ isimli şiirleri okudu.
İSKELE BELEDİYE TİYATROSU’NUN NÖBETTE OYUNU SAHNELENDİ.
Yönetmenliğini Sami Yakar’ın yaptığı, Burkay Uzun ve Bilal Dericioğlu’nun mücahit rollerine büründüğü Nöbette oyunu ikinci kez sahne aldı. Kulübede nöbet tutan iki mücahidin karşılıklı konuşmaları ile olaylara bakış açısının anlatıldığı Kıbrıs Türk Toplumunun 1955 ten, Cumhuriyetin kurulduğu 1983 yılına kadar geçirdiği aşamaları konu alan oyun izleyenlerden tam not aldı.
İSKELE’DEKİ TÖREN RESMİGEÇİT İLE SON BULDU
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanının 34. yıldönümü kutlamaları, resmigeçit ve İskele Belediyesi tarafından İskele Belediye Gazinosu’ndaki kutlama kokteyli ile son buldu.

Okunma 171 defa

Telif Hakkı © 2018 İskele Belediyesi. Tüm Hakları Saklıdır.

gorunum tasarim


oneri

abone paneli