İskele
slogan
slogan2

Bize Ulaşın: (0392) 444 21 22

  • Haravdi Sahil Düzenleme ve Kıyı Peyzaj Projesi

    iskele

    Yeşilin maviyle bütünleştiği, turizmin gözbebeği bir kıyı şeridi olan İskele'nin Haravdi bölgesinde, yerli halkın ve turistlerin denizle buluşacağı, insanların hoşça vakit geçireceği bir alan yaratıyoruz.

    proje-fotograflari

ProjelerPerşembe, 05 Temmuz 2018 00:00

İSKELE’DE HORON ZİYAFETİ

36643295 2595399160684630 1942149542275186688 o

50. Geleneksel iskele Festivali içerisinde yer alan ve her yıl merakla beklenen Karadenizliler Gecesi dün (4 Temmuz) akşam yapıldı. Bu yıl 26.’sı gerçekleşen ve Açık Hava Kültür Merkezi’nde yer alan gecede Karadeniz’in sevilen sanatçısı Salih Yılmaz sahne aldı. İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, eşi Ayşe Sadıkoğlu ve meclis üyeleri, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Milletvekili Mesut Genç, İskele Polis Müdür Vekili Ahmet Beşerler, Sivil Savunma Teşkilatı İskele Bölge Müdürü Ali Orçan ve Siyasi Parti temsilcilerinin yanı sıra 7’den 70’e çok sayıda kişinin katıldığı geceye sadece Karadenizliler değil, Kıbrıs’ın her bölgesinden insanlar akın etti.

KUZEYİN YILDIZLARI TAM NOT ALDI
Bu yıl 26.’si düzenlenen Karadenizliler Gecesi, saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Sahneye ilk çıkan ekip, İskele Belediyesi Yıldızlar Halk Dansları Ekibi olurken, Kuzeyin Yıldızları İskele büyükler ve Kuzeyin Yıldızları Girne küçükler ekipleri ayrı ayrı gösteri sundu. Genç ve çocuklardan oluşan horon ekipleri, büyük beğeni topladı.

SADIKOĞLU: “BİZ ANCAK BİRLİKTE TAMIZ, BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ”
Gecenin ev sahibi olan İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu yaptığı konuşmada, ‘43 yıl önce Kuzey’ den Kuzey’e adamızda başlayan dostluk, birliktelik ve de kardeşlik her geçen gün daha da büyüyor, bizleri daha da birbirimize bağlıyor’ dedi. Sadıkoğlu konuşmasının devamında ise şunlara yer verdi: “ Sıcakkanlı, cana yakın ve misafirperver olan Karadeniz insanı ile aynı havayı solumaktan guru duyuyoruz. Böylesi bir geceye ev sahipliği yapmak, kültürlerin buluşmasına vesile olmak bizim için gurur kaynağıdır’’. Biz ancak birlikte tamız, birlikte güçlüyüz. Bizler birlikte her şeyin en güzelini başarırız diyen Sadıkoğlu, yıllardır başarıyla sürdürülen Karadenizliler Gecesi’nde emeği geçen geçmiş dönem başkanlarını, şimdiki başkan Murat Zeki Civelek ve ekibini kutladı.

TÖRE: ‘‘ KARADENİZ KÜLTÜRÜ KIBRIS’TA NESİLDEN NESİLE DEVAM EDECEKTİR’’
Karadenizliler Gecesi’nde kısa bir konuşma yapan Cumhuriyet Meclis Başkan Yardımcısı Töre, konuşmasında ‘‘hepimiz ayni milletteniz’’ dedi. Töre konuşmasının devamında şunlara yer verdi; ‘‘İster Karadeniz’den gelelim ister İç Anadolu’dan ister Akdeniz’den hepimiz ayni milletiz. Aramızda sadece bir zaman farkı vardır. Biz 1974 öncesi bu topraklara gelip yerleştik siz 1974 sonrası buralara gelip yerleştiniz. Dolayısıyla ayni milletin insanlarıyız. Karadeniz kültürünü bu pistte seyretmekten büyük bir zevk duydum. İnanıyorum ki Karadeniz Kültürü Kıbrıs’ta nesilden nesile devam edecektir’’. Töre konuşmasının sonunda etkinliğe katkı koyan herkese teşekkürlerini sundu.

CİVELEK: ‘‘KARADENİZ GİBİ SEVDİĞİMİZ İÇİN BİZE HER YER KARADENİZ’’
Gecede konuşma yapan diğer bir isim ise KKTC Karadeniz Kültür Derneği Başkanı Murat Zeki Civelek oldu. Civelek konuşmasında dünyanın bir coğrafyasından başka bir coğrafyasına göç eden insanlar içinde yeni geldiği yere adapte sorunu yaşamayan ender halklardan birinin Karadeniz halkı olduğunu belirtti. Civelek konuşmasının devamında şunlara yer verdi; ‘‘Kıbrıs’a gelip en çabuk entegre olan ve bağlanan halklardan birisi olduğumuzu düşünüyorum. Kendimizi Kıbrıslı hissediyoruz ve bu şekilde çok da mutluyuz. Özelde Trabzon, genelde bütün Karadeniz için söylenen bize her yer Trabzon bize her yer Karadeniz söylemi var. Bazıları bunu biz her yeri Karadeniz gibi gördüğümüz için söylediğimizi düşünür ama öyle bir şey söz konusu değil. İşin aslı şudur ki biz her yeri Karadeniz gibi gördüğümüz için değil Karadeniz gibi sevdiğimiz ve sahiplendiğimiz için diyoruz. O yüzden bize İskele de Karadeniz Kıbrıs’ta Karadeniz ve dünyada Karadenizlilerin adım attığı her yer Karadeniz’’. Konuşmasının ardından Karadenizliler Kültür Derneği Başkanı Murat Zeki Civelek, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’na teşekkür plaketi taktim etti.
SALİH YILMAZ’DAN MÜTHİŞ PERFORMANS 
26. Karadenizliler Gecesi, Karadeniz’in sevilen sanatçısı Salih Yılmaz konseri ile son buldu. Yılmaz gösterdiği sahne performansı ile kendisini dinelemeye gelenleri büyüledi. Yaklaşık 3 saat süren gecede gönüllerince eğlenme ve horon tepme fırsatı bulan vatandaşlar, sıcak havaya aldırış etmediler ve bol bol horon teptiler.

Okunma 1104 defa

Telif Hakkı © 2021 İskele Belediyesi. Tüm Hakları Saklıdır.

gorunum tasarim


oneri

abone paneli